Vzhůru k Popradskému plesu
Další den vyrážíme opět ke Štrbskému plesu, kde jsme se rozhodli spojit procházku okolo známého Štrbského plesa s cílem vyrazit dále až k Popradskému plesu a vzhůru do Sedla pod Ostrvou. I po předchozím náročném dni jsme připraveni ve stejný čas a vycházíme do dalšího dne od centrálního parkoviště.
Kolem Štrbského plesa po Tatranské magistrále
Trasa začíná červeně značenou Tatranskou magistrálou vedoucí podél Štrbského plesa. Po pár minutách chůze opouštíme pleso a míříme přes místní komunikaci k ukazateli „Odbočka při Heliose“. Opouštíme městečko a odbočujeme vpravo po lesní cestě mezi kořeny a kameny vzhůru. Již zkraje je rozhodnuto. Dnešní počasí je teplé, ale s vysokou vlhkostí. Zastavujeme, shazujeme nepotřebné vrstvy oblečení a bereme do ruky energii ve formě energetické tyčinky. V mírném kamenitém stoupání docházíme k rozcestí „Trigan“, kdy je možné rozhodnout se pro dvě alternativy trasy. Zeleně značená trasa mírně odbočuje vpravo a začíná sestupovat lesem více do údolí. Proto pokračujeme po červené trase. Rozhodujeme se správně! Červená turistická trasa nás vede po úbočí hory nad údolím, kdy se nám otevírají výhledy na protější vrcholky hor. Lesní cestička nás provází po celou dobu, dokud nedorazíme k lávce přes potok, kterou hravě překonáme a pokračujeme dále. Po pár desítkách kroků od potoka vcházíme na asfaltovou cestu k rozcestníku nad Popradským plesem. Chata při Popradskom plese je na dohled. Časově nám tato trasa zabrala 1,40 hodiny běžnou chůzí s krátkými zastávkami.
Poslední šerpové v Evropě, Tatranští nosiči
Slyšeli jste již o místních lidech, kterým nikdo neřekne jinak, než „šerpové“. Zaujalo vás, co vše jsou schopni unést? Máme výbornou zprávu, zde si to můžete vyzkoušet. Na malém prostoru na rozcestí nacházíme malinký dřevěný přístřešek, okolo kterého se opírají dřevěné i kovové konstrukce odlišných velikostí. Veškeré zásoby od malých balíčků, balení PET lahví či kanystrů na vodu (sudů na kofolu) můžete pomoci dopravit na Chatu pod Rysmi. Ani my neváháme, sundáváme batohy a zkoušíme nahodit dřevěné konstrukce na záda. Jednoduché to není! Široké popruhy od požárních hadic tvrdě dosedají na ramena, konstrukce sama o sobě také není nejpohodlnější… Všechna odvaha a respekt pro Ty, kteří s tím chodí.
K Popradskému plesu a ještě dále…
Od Popradského plesa pokračujeme dále po červeně značené Tatranské magistrále, která přechází přes Sedlo pod Ostrvou. Přesně tam potřebujeme! Hned po pár desítkách kroků za chatou odbočujeme po cestičce vzhůru. Zde vás čekají táhlé serpentiny do prudkého stoupání. V začátku tohoto úseku je zapotřebí pozornost. Značení se nachází na velkých kamenech, lze ho ovšem lehce přehlédnout a výstup si náhle ztížit. Víme, o čem mluvíme! Plně soustředěni jsme zapomněli hned zkraje v kamenném suťovišti odbočit a odhodlaně jsme pokračovali po kamenech vzhůru. A jak jsme si to uvědomili? Stačilo prohodit pár slovíček, kdy jsme si říkali, jaký „chytří“ lidé to trasovali a už jsme věděli. Za deštivého počasí si úzká a především kamenitá pěšinka žádá i opatrnost, a to kvůli svému kluzkému povrchu. Odměnou jsou krásné výhledy na celé Popradské pleso. Po zdolání 470 výškových metrů na vzdálenosti 2,5 km se dostáváme do sedla pod Ostrvou s časem 1,4 hod.
Pro zpáteční cestu se vracíme po stejné trase. Od Popradského plesa se dále vydáváme po modře značené trase, která nás dovede po asfaltové silnici skrz les až k železniční stanici Popradské pleso. Tato varianta trasy je vhodná i pro turisty s dětmi, jelikož celá tato trasa je značená cyklotrasa. V závěru trasy se stačí držet turistického značení, které nás v blízkosti železniční tratě dovede do města Štrbské pleso.
Přicházíme vymrznutí, mokří, ale především spokojeni a natěšeni na nový den! 👋
📌 Mapu a bližší informace o trase je možné naleznout pod odkazem.