Terchovské srdce a Jánošíkove diery

Terchovské srdce a Jánošíkove diery

A jsme na začátku dalšího dobrodružství! Tentokrát vás zveme na poznávání SLOVENSKA. Dozvíte se zajímavé tipy na výlety z blízkosti Národního parku Malá Fatra či z Nízkých a Vysokých Tater. Tak jdeme na to!

Terchovské srdce aneb budíček, Slovensko volá…

Jelikož si neradi necháváme utéct čas, který můžeme věnovat poznávání, náš den začíná již ve 4:30. Dobalit poslední potřebné vybavení a v 5:00 hurá na cestu. Cesta se zdá poměrně dlouhá, s pár přestávkami ovšem v ranních hodinách rychle utíká. Kolem 12 hodiny přijíždíme již do našeho prvního cíle – městečko Terchová. Protahujeme svá ztuhlá těla a pomalou chůzí se přibližujeme k naučné stezce „Společně k poznání a ochraně přírody“. Během mírného stoupání odpočíváme u naučných tabulí popisující tamější faunu a flóru. Na samotném vrcholu spratříme ojedinělou rozhlednu s výhledem na vrcholky hor. Zázemí dále utváří Terchovské srdce, piknikové stoly či obchůdek s dárkovými předměty.

Jánošíkove diery

Následně přejíždíme pár metrů k soukromému ubytování, kde je možné za menší poplatek parkovat. Kromě Terchovské rozhledny jsme totiž při plánování byli uchváceni zdejším okruhem Jánošíkove diery, které by bylo hřích během cesty nenavštívit. Jedná se o 4,5 km dlouhou, nenáročnou procházku, jež je možné projít během 2 hodin.

Zpočátku trasy se necháváme vést štěrkovitou cestičkou lemující Hluboký potok. Během cesty přecházíme několik dřevěných lávek vedoucí k naučným cedulím. Na rozcestí Ostrvné volíme žlutě značenou turistickou trasu, která je v mapách zanesená také jako jednosměrná. S tím musíme jen souhlasit. Kluzké, kovové nášlapy zabudované ve skalách či krátké žebříky je vhodnější zdolávat při stoupání na vrchol. Skalnatá místa se pomalu mění v lesní cestičku a po mírném stoupání na nás čekají vyhlídková místa na protější skaliska.

V polovině výšlapu, na pomezí žluté a modré turistické trasy, stáčíme své kroky směrem k odpočinkovému místu. Na travnatém prostranství zalitém slunečními paprsky se nachází nespočet laviček určené horským nadšencům, ale i rodinám s malými dětmi. Společnost nám dále tvoří pasoucí se ovce, pobíhající slepice, králíci či dřevěně vyřezávaná podobizna medvěda. Během průzkumu okolí usuzujeme, že zvěř je zde velmi váženými hosty. Vyřezávané a barevně zdobené dřevěné obydlí, představující králíkárnu či kurník, může kdekdo závidět. Čas se nicméně krátí a my opět zvedáme kotvy. Zpáteční cestou obdivujeme menší vodopád a utváříme posledním fotografické snímky od alb. Kovové lávky, schody a lesní pěšinka nás postupně vedou zpět ke startu.

Po načerpání energie ze zdejších přírodních krás nasedáme opět do auta a směřujeme to již za naším třetím a pro dnešní den i posledním cílem – Liptovský Mikuláš, kde na 3 noci složíme hlavu v rodinné Vile Horal. Jedná se o útulný komplex s dětským či golfovým hřištěm, z jehož okem je možné spatřit nejbližší vrcholy hor – Baranec a Chopok, jež se chystáme v následujících dnech pokořit. Nyní ovšem po dlouhém dni volíme odpočinkové chvíle a při západu Slunce zkoušíme dosáhnout vítězství v minigolfu. Tím pro nás dnešní dobrodružství končí.

Den byl nicméně využit na maximum a my se již těšíme na následující ráno. 🙋

📌 Mapu a bližší informace o trase je možné naleznout pod odkazem.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *