Slovensko, kolik nás stálo?
Pro návštěvu Slovenska jsme zvolili ubytování ve dvou lokalitách s vlastním zázemím. Pro 1. část poznávání jsme si vybrali ubytování Vila Horal, pro výstupy na vrchol Baranec a Chopok. Pro 2. část jsme se přesunuli do Velké Lomnice, kde jsme si v Tatra golf Mouintain Resort užívali skvělé ubytování s příjemným zázemím.
Cestou k rozhledně Terchová a do Jánošikových Dier
Krátký výlet na rozhlednu Terchovské srdce. Parkování je možné u obchodního řetězce Lidl či na menším parkovišti u potoka, kde auto bude částečně chráněno stromy před slunečními paprsky. Parkování je tak zcela bez poplatků.
Při návštěvě Jánošikových Dier je možné parkování na soukromém pozemku za poplatek 2 eura, jinak je možnost zaparkovat na centrálním parkovišti. Pokud využijete centrální parkoviště, tak počítejte s poplatkem 5 eur a platností od ranní 6. hodiny do večerní 20. hodiny
Společně na vrchol Baranec a Chopok
Výstup na vrchol Baranec. Parkování na parkovišti v Žiarska dolina (zpoplatněné 4 eura na den).
Výstup na Chopok. Parkování zdarma v Demanovská dolina u silnice na menším parkovišti. Možnost též parkovat na centrálním parkovišti, které bylo při našem plánování v procesu výstavby.
Ceník lanovky na vrchol lze najít na přiloženém odkazu. Pamatujte, že nákup přes online portál je levnější než nákup jízdného ve středisku.
Vzhůru do Slovenského ráje
Při návštěvě Slovenského ráje je možnost zaparkovat na parkovištích v blízkosti auto kempu Podlesok, kde jsme platili 3 eura za osobní automobil a 1,5 eura za dospělou osobu (studenta nerozlišují). Koupi lístku nemusíte odkládat, do Slovenského ráje se bez něj nedostane. Je jen na Vás, zda koupíte při placení parkovného či u vstupu od místního strážce.
Vzhůru ke Štrbskému plesu
Při návštěvě Štrbského plesa počítejte s jistým poplatkem. Již při příjezdu jsou veškeré parkovací plochy zpoplatněny, a proto je nejlepší varianta zaparkovat na centrálním parkovišti, odkud budete mít skvělý výchozí polohu pro okolní turistiku a poznávání Vysokých Tater. Poplatek za celodenní parkování je 10 euro. Ovšem, pokud by jste i přesto chtěli ušetřit, tak při příjezdu mnozí odstavují svá vozidla na okraji komunikace, parkovišti pod Štrbským plesem. Počítejte ovšem s 25 minutovou procházkou k centrálnímu parkovišti.
Vzhůru k Popradskému plesu (do Sedla pod Ostrvou)
Procházka k Popradskému plesu a dále možný výstup do Sedla pod Ostrvou je ideální zahájit ve Štrbském plese na centrálním parkovišti, odkud máte nejlepší možnost výchozí bodu. Pokud máte již Štrbské pleso prochozené, tak se můžete vydat k Chatě pri Popradskem plese od železniční zastávky a placeného parkoviště, kde za celodenní parkovné zaplatíte 10 euro. Ideální trasa pro rodiny s kočárky a menšími dětmi, kdy Vás od parkoviště provází asfaltová silnička až k Popradskému plesu.
Vzhůru na Kriváň
Výchozí bod pro výstup na Kriváň zahajujeme ve Štrbském plese na centrálním parkovišti, odkud se vydáváme po červeně značené trase k přístřešku u Jamského plesa a dále vzhůru po modrém značení až na samotný vrchol. Vracíme se po stejné trase i zpět.
Jako druhou variantu lze zvolit výstup od bývalé Važecké chaty, kde za parkování zaplatíte poplatek 5 euro. Ovšem kapacita parkovišť je omezená a může se zdát, že v pozdnější dopolední hodinu již místo na stání nenaleznete.
Ke Skalnatému plesu a dále k Zamkovské chatě
Poslední návštěva ve Slovensku nás přivádí Tatranské Lomnice, kde za mírný poplatek 6 eura parkujeme u železničního nádraží. Toto výchozí místo jsme zvolili pro ideální start, ale i příchod z plánovaného okruhu Tatranská Lomnice – Skalnaté pleso – Zamkovského chata – Reinerova chata – údolí Studeného potoka. Tento okruh byl náročnější, ale spojili jsme dvě plánované varianty tras do jediné. Pro bližší seznámení se podívejte na článek: „Výstup ke Skalnatému plesu„, či na orientační plán trasy.